تاریخ : دوشنبه, ۲۸ اسفند , ۱۴۰۲ 9 رمضان 1445 Monday, 18 March , 2024
1

اخذ مالیات سالانه از «بنزسواران»، دستکم ۲۶۰ میلیارد تومان

  • کد خبر : 5185
  • ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵
اخذ مالیات سالانه از «بنزسواران»، دستکم ۲۶۰ میلیارد تومان
دریافت مالیات از دارندگان خودروهای لوکس، وارد ایستگاه اجرایی شده است. طی روزهای اخیر، وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد اطلاعات کامل خودروهای لوکس

دریافت مالیات از دارندگان خودروهای لوکس، وارد ایستگاه اجرایی شده است. طی روزهای اخیر، وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد اطلاعات کامل خودروهای لوکس (خودروهایی که قیمت روز آنان بیش‌از یک‌میلیارد تومان باشد)، ازسوی نیروی انتظامی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است .

با رئیس سازمان امور مالیاتی نشان می‌دهد مبلغ مالیات پرداختی بابت در اختیار داشتن خودروهای لوکس می‌تواند سالانه به ده‌ها و حتی صدها میلیون تومان هم برسد. این در حالی است که براساس محاسبات روزنامه ، به‌عنوان تنها یک نمونه، درآمد مالیاتی دولت از حدود ۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو مرسدس بنز با سال ساخت بالای ۲۰۱۰ در ایران، در کمترین حالت به سالانه ۲۶۰ میلیارد تومان می‌رسد.
چه کسانی می بایست مالیات بدهند؟ به نظر می‌رسد پرداخت گونه‌ای از مالیات که تا امروز وجود نداشته، مالکان خودروهای گران را نگران کرده است. اما چه کسانی مشمول این مالیات می‌شوند؟ نکته‌ای که شاید بسیاری ندانند این است که اگر خودروهایی که یک فرد یا افراد تحت‌تکفل او در اختیار دارند نیز به صورت تجمیعی ارزشی بیش از یک‌میلیارد تومان داشته باشند، باز هم فرد مشمول پرداخت مالیات مورداشاره خواهد بود.

امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی و معاون وزیر اقتصاد، در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «دنیای‌خودرو» در این مورد گفت: «تعداد سازمان‌ها و نهادهایی که اطلاعات مالیاتی را به سازمان امور مالیاتی گزارش می‌کنند، از ۴۷ دستگاه در سال ۱۳۹۹، اکنون به بیش‌از ۹۰ دستگاه رسیده و این صرفا شامل مالیات بر خودروهای لوکس هم نمی‌شود، بلکه انواع مالیات ازجمله مالیات بر عایدی سرمایه را هم در برمی‌گیرد.» او ادامه داد: «در مورد خودروهای لوکس هم نیروی انتظامی، اطلاعات کامل خودروهای موردنظر را به سازمان امور مالیاتی تحویل داده و منتظر اعلام آیین‌نامه‌های اجرایی در این خصوص هستیم تا اخذ مالیات را شروع کنیم.» پارسا ادامه داد: «این مالیات به‌صورت پله‌ای محاسبه می‌شود، به این صورت که از مالکان خودروهایی که قیمت روز آنها بین یک میلیارد تا یک و نیم میلیارد تومان باشد، مبلغی معادل یک درصد ارزش روز خودرو مالیات دریافت می‌شود و هر چه ارزش روز خودرو از این مبلغ بالاتر باشد، میزان مالیات اخذ شده هم به‌صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند.» این مقام مسئول ادامه داد: «بر اساس قانون، مالکان خودروهایی که قیمت روز آنها بین یک تا ۱٫۵میلیارد تومان باشد، یک‌درصد مالیات پرداخت خواهند کرد.

مالکان خودروهایی که از ۱٫۵ تا ۳میلیاردتومان قیمت دارند، ۲درصد و مالکان خودروهایی که بین ۳ تا ۴٫۵ میلیارد تومان قیمت دارند نیز سالانه معادل ۳درصد قیمت روز خودرو را به‌عنوان مالیات به سازمان امور مالیاتی پرداخت می کنند. خودروهایی که ارزش روز آنها بالاتر از ۴٫۵ میلیارد تومان باشد هم مشمول پرداخت سالانه ۴درصد ارزش روز خودرو به عنوان مالیات خواهند بود.»
لوکس‌سوارها و پرداخت‌های سالانه چند ده‌میلیون تومانی رئیس سازمان امور مالیاتی در این گفت‌وگو به درصد مشخص مالیات برای خودروهای موجود در بازار اشاره نکرد، اما بررسی‌های روزنامه «دنیای‌خودرو» نشان می‌دهد مبلغ این مالیات، بازه گسترده‌ای را در برمی‌گیرد.

به‌عنوان‌مثال، مالک یک خودرو «آزرا» که قیمت آن حدود ۲٫۵میلیاردتومان است، باید سالانه حدود ۴۹میلیون‌تومان مالیات پرداخت کند. مالک یک خودرو «سوناتا» به ارزش حدود ۱٫۷میلیاردتومان هم باید سالانه حدود ۳۳ میلیون تومان مالیات پرداخت کند.

کمترین مالیات در این زمینه، به خودروهایی برمی‌گردد که قیمت روز آنها در بازه یک تا ۱٫۵میلیارد تومان باشد و به این ترتیب، در اختیار داشتن یک خودرو «سراتو اتوماتیک» به ارزش حدود ۱٫۲میلیارد تومان، مشمول پرداخت مالیاتی در حدود سالانه ۱۱میلیون تومان خواهد بود. (قیمت‌ها تقریبی هستند.)
اما وقتی پایِ خودروهای گران‌تر به میان می‌آید، ارقام مالیات بر خودروهای لوکس، واقعا نجومی می شوند.

به‌عنوان نمونه، مالک یک «لکسوس RX» به قیمت حدود ۶٫۵ میلیارد تومان، مشمول پرداخت مالیات سالانه حدود ۲۶۴ میلیون تومانی خواهد بود. اما این سقف مالیاتی نیست که لوکس‌سواران به زودی ناگزیر از پرداخت آن خواهند بود. مرکز پژوهش ‌های مجلس شورای اسلامی، در زمان بررسی گزارش لایحه بودجه سال ۱۳۹۹، به برخی داده‌های آماری اشاره کرد که نشان می‌دهند اخذ مالیات بر خودروهای لوکس، می‌تواند درآمد زا باشد.

براساس این گزارش، حدود ۰.۰۳ درصد خودروهای سواری کشور (۳ در ده‌هزار) مرسدس‌بنز با سال ساخت بالای ۲۰۱۰ هستند. این رقم برای بالای ۲۰۱۵ به ۷ در صد هزار می ‌رسد. ازآنجاکه براساس آمارهای رسمی حدود ۲۱میلیون خودرو در کشور پلاک شده‌اند و واردات خودرو هم از سال ۱۳۹۷ تاکنون ممنوع بوده است، می‌توان گفت حدود ۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه بنز با سال ساخت بالاتر از ۲۰۱۰ در ایران وجود دارد.

اما مالکان این بنزها چقدر باید مالیات بدهند؟ مالک یک خودرو «بنز E200» که حدود ۷میلیارد تومان قیمت دارد، باید سالانه حدود ۲۸۰میلیون تومان (یا ماهانه حدود ۲۳ میلیون تومان) مالیات بدهد. اگر حداقل قیمت یک بنز با سال ساخت بالای ۲۰۱۰ را حدود ۲ میلیارد تومان در نظر بگیریم و حدود ۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه از این بنزها هم در ایران موجود باشند، این به معنای آن است که مالک هر یک از این بنزها سالانه حدود ۴۰ میلیون تومان مالیات خواهد داد و مجموع این مالیات‌ها هم در کمترین حالت به سالانه ۲۶۰ میلیارد تومان می‌رسد.

لینک کوتاه : https://www.mojetoseh.ir/?p=5185

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.