تاریخ : پنج شنبه, ۲۶ بهمن , ۱۴۰۲ 6 شعبان 1445 Thursday, 15 February , 2024
5

تابستان امسال گرمتر از حد نرمال

  • کد خبر : 789
  • ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
تابستان امسال گرمتر از حد نرمال
رییس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه تابستان گرمی در راه کشور است، گفت: تابستان امسال دمای کشور نسبت به میانگین بلندمدت افزایش می‌یابد و پیش‌بینی می‌شود که در استان‌های آذربایجان غربی، ایلام و چهارمحال و بختیاری ۱.۱ درجه بالاتر از حد نرمال باشد.

سحر تاجبخش در نشست خبری امروز سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون بارش‌های خوبی در کشور اتفاق افتاده اما بارش‌ها نسبت به سال گذشته کمتر بود، اظهار کرد: به‌طور کلی میزان بارش‌های سال جاری زارعی بیشتر از حد نرمال است و پیش‌بینی می‌کنیم که در سال زراعی جاری، تمامی منابع آبی کشور از طریق این بارش‌ها تأمین شود.

وی با اشاره به شروع شیوع بیماری کرونا طی اواخر سال گذشته تصریح کرد: بیشترین بارش‌های سیل‌آسا در بازه زمانی اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ رخ داد که با توجه به کاهش نیروهای حاضر در محل این سازمان، روزهای سختی را تجربه کردیم. حدود ۸۰ سیلاب در این بازه زمانی رخ داد که با توجه به پایش و پیش‌بینی‌های انجام شده به شکل خوبی مدیریت شدند. هر چند مشکلاتی نیز در برخی نقاط کشور وجود داشت.

رییس سازمان هواشناسی با بیان اینکه بسیاری از استان‌های کشور از جمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و تهران طی سال زراعی جاری بارش‌های بالاتر از حد نرمال داشتند، گفت: در استان هرمزگان بارش‌ها بیش از ۱۰ درصد بالاتر از حد نرمال و در سیستان و بلوچستان بارش‌ها ۵۰ درصد بیشتر از میانگین بلند مدت بود همچنین در مناطقی از استان کرمان از جمله کهنوج و قلعه‌گنج بارش‌ها بیش از ۱۵۰ درصد بالاتر از حد نرمال گزارش شد.

وی ادامه داد: در استان‌های تهران، البرز و شرق سمنان نیز بارش‌های قابل توجهی را طی سال آبی زراعی تجربه کردیم. ایستگاه مهرآباد تهران بارش‌های بالاتر از ۶۰ درصد از حد نرمال را برای تهران ثبت کرد که این میزان بارش در دوره‌های ۶۹ ساله اتفاق می‌افتد همچنین شهرستان گرمسار با بارشی بیش از ۴۳ درصد بالاتر از حد نرمال نیز دوره بازگشت ۸۹ ساله خود را تجربه کرد.

تاجبخش در ادامه این نشست خبری ضمن ارائه آمار از وضعیت بارش‌ها در کشور توضیح داد: امسال در شهرستان زهک سیستان و بلوچستان بارندگی‌ها ۱۹۲ درصد بالاتر از حد نرمال به ثبت رسید و در شهرستان چابهار بارش‌ها ۱۹۰ درصد بیشتر از میانگین بلند مدت بود. بیشترین بارش‌ها نیز تاکنون به ترتیب در استان‌های گیلان با ۸۲۰ میلیمتر بارندگی، مازندران با ۶۸۰ میلیمتر و استان لرستان با ۵۸۰ میلیمتر بارندگی بوده است.

به گفته رییس سازمان هواشناسی کمترین بارش‌ها در کشور طی سال زراعی جاری در استان‌های یزد، خراسان جنوبی و اصفهان با حدود بارش ۱۶۰-۱۲۰ میلیمتر بود که در مجموع نسبت به سال گذشته ۸ درصد کمتر و نسبت به میانگین سالیانه ۳۰ درصد بیش از حد نرمال است.

تاجبخش در ادامه ضمن بیان اینکه استان‌های غربی و زاگرس میانی در کشور مانند استان‌های چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد طی سال آبی زراعی نیز بارندگی‌های زیر حد نرمال داشتند، تصریح کرد: افزایش بارش‌ها در کشور نشان‌دهنده اثرات تغییر اقلیمی است و ما نیز موظفیم که با توجه به قوانین بالادستی از جمله قانون مدیریت بحران برای پایش و مدیریت و پیش‌بینی‌های دقیق، تلاش بیشتری کنیم همچنین بارش‌های خوب امسال سبب رشد علفزارها در بیشتر نقاط کشور شده است که این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد حریق باشد بنابراین هموطنان هنگام حضور در طبیعت باید مراقب باشند.

بارش‌های پاییزی دیرتر از زمان نرمال شروع می‌شود

رئیس سازمان هواشناسی درباره پیش‌بینی بارش‌ها طی سال آبی آینده توضیح داد: بر اساس مدل‌های هواشناسی بارش‌های پاییزی دیرتر از زمان نرمال شروع می‌شود همچنین بر اساس پیش‌بینی‌ها بارش‌ها نه تنها دیگر هنگام است بلکه کمتر از حد نرمال خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پس از ۱۵ سال سازمان هواشناسی عضو شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی شده است، تصریح کرد: تنها ۳۷ کشور در این شورا حق رأی دارند که ایران با عضویت در آن به عنوان یکی از کشورهای دارای حق رأی قرار گرفته است همچنین در جلسه اخیر این شورا که در سال ۲۰۲۰ به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، دبیرکل سازمان هواشناسی جهانی اعلام کرد که سال ۲۰۱۹ جزو گرم‌ترین سال‌های تاریخ کره زمین به ثبت رسیده است و با توجه به اینکه پنج سال منتهی به این سال هم جزو گرم‌ترین سال‌های کره زمین بود، روند ذوب شدن این یخ‌های قطبی تشدید و موجب ایجاد استرس آبی در کل کشورهای جهان شده است.

خاورمیانه بیشترین استرس آبی را تجربه می‌کند

تاجبخش ادامه داد: بر اساس الگوهای هواشناسی کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، پاکستان، افغانستان و عراق بیشترین استرس آبی را تجربه می‌کنند و با توجه به رشد جمعیت در کشورهای عراق، سوریه و پاکستان، وضعیت مخاطره‌آمیزی برای کشورهای همسایه به وجود خواهد آمد اما کشور ما نیز شرایط مساعدی نخواهد داشت.

تجهیزات سازمان هوانشناسی مناسب نیست

رییس سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه برای پیش‌بینی سیلاب ضروری است که تجهیزاتی به شبکه دیده‌بانی سازمان هواشناسی افزوده شود، گفت: وضعیت فعلی سازمان هواشناسی از نظر وجود شبکه تجهیزات و دیده‌بانی با توجه به وظایفی که سازمان مدیریت بحران برای ما تعریف کرده است مناسب نیست همچنین شبکه رادارهای کشور بسیار محدود است و تنها ۹ رادار فعال در مناطق غربی کشور وجود دارد و در نیمه شرقی هیچ راداری نداریم.

وی مسائل مربوط به تحریم‌ها و مشکلات اعتباری این سازمان را در عدم تأمین تجهیزات مؤثر دانست و گفت: هر چند سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کمک قابل توجهی در تأمین اعتبارات عمرانی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در سال جاری داشته است اما هزینه‌های تأمین تجهیزات هم به‌شدت افزایش یافته است.

رییس سازمان هواشناسی با بیان اینکه طی امسال بودجه‌های عمرانی سازمان هواشناسی رشد خوبی کرده است،تاکیدکرد: باید این نکته را نیز در نظر گرفت که هزینه‌های سازمان هواشناسی به دلیل استفاده از ارز در خریدها بسیار افزایش یافته است. برای مثال رادارهایی که طی سال‌های گذشته با ۱۵ میلیارد تومان خریداری و راه‌اندازی می‌شدند امسال صرف نظر از تحریم‌ها باید برای راه‌اندازی‌ آن‌ها ۴۰ میلیارد تومان هزینه کرد.

به گفته تاجبخش ایستگاه‌های خودکار اندازه‌گیری هواشناسی تعداد بسیار محدودی دارند و متوسط فاصله ایستگاه‌ها ۱۰۰ کیلومتر مربع است و این مسئله باعث شده در بسیاری از مناطق کشور، داده‌های قابل پایشی در دست نداشته باشیم.

تاثیر کاهش تعداد پروازهای بین‌المللی بر میزان داده‌های مدل‌های جوی

وی در ادامه ضمن اشاره به کاهش تعداد پروازها در سطح بین‌المللی به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ اظهار کرد: برخی از تجهیزات هواشناسی در هواپیماهای مسافری نصب شده است بنابراین هواپیماها در مسیر پرواز داده و اطلاعات هواشناسی را به گیرنده‌های زمینی ارسال می‌کنند. متاسفانه درحال حاضر تعداد دیده‌بانی‌های ما از روی هواپیماها در سطح جهانی بسیار کاهش پیدا کرده است و شاید از روزی ۲۰ هزار دیده‌بانی به روزی ۲۰۰۰ رسیده است. این موضوع سبب شده است که داده‌های ورودی مدل‌های جوی کاهش پیدا کند.

تاجبخش با بیان اینکه احتمال رخداد خطای خروجی مدل‌ها به‌ویژه در مناطقی از جهان مثل کشور ما که داده‌های زمینی زیادی نیز در دسترس ندارد، افزایش یافته است، گفت: اطلس باد کشور نیز با هدف استفاده از انرژی‌های باد تهیه شده است و در اختیار سازمان انرژی‌های نو قرار گرفته است.

لینک کوتاه : https://www.mojetoseh.ir/?p=789

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.