تاریخ : پنج شنبه, ۲۶ بهمن , ۱۴۰۲ 6 شعبان 1445 Thursday, 15 February , 2024
3

“ترس، ترامپ در کاخ سفید”؛ کتابی که انحطاط سیاسی کاخ سفید را به نمایش می گذارد

  • کد خبر : 2916
  • ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
“ترس، ترامپ در کاخ سفید”؛ کتابی که انحطاط سیاسی کاخ سفید را به نمایش می گذارد
کتاب "ترس، ترامپ در کاخ سفید" که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز گذشته خود به آن اشاره کردند، نشانه‌های انحطاط نظام سیاسی‌ آمریکا را به تصویر می‌کشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، رهبر معظم انقلاب روز گذشته در بخشی از بیانات‌شان در تشریح انحطاط سیاسی و انحطاط مدنی و اخلاقی نظام آمریکا، به کتابی اشاره کردند که در آن پر از نشانه‌های این انحطاط است.

ایشان فرمودند: در این چند سال چند کتاب نوشته‌اند، با تیراژهای بالا در داخل آمریکا منتشر شده که برخی پرده‌ها را این کتابها بالا می‌زند. یکی از این کتاب‌ها را که به فارسی ترجمه شده، بنده خواندم؛ پُر از شواهدِ همین انحطاط است؛ یعنی واقعاً [اگر] کسی آن کتاب را بخواند، [می‌بیند که] اوّل تا آخر کتاب نشان‌دهنده‌ی انحطاط نظام سیاسی آمریکا با حرکات رئیس‌جمهور آمریکا است.

کتاب مورد اشاره‌ی آیت‌الله خامنه‌ای “ترس، ترامپ در کاخ سفید” اثر باب وودوارد خبرنگار باسابقه روزنامه واشنگتن پست است.

رابرت وودوارد خبرنگار مشهور آمریکایی قریب نیم قرن است در واشنگتن پست قلم می‌زند. وی نقش اصلی در رسوایی واترگیت داشت. جریان واترگیت به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در دوران نیکسون برمی‌گردد که تعدادی از مأموران اف‌بی‌آی وارد ساختمان هتل واترگیت محل استقرار ستاد انتخاباتی حزب دموکرات شدند و دستگاه‌های شنود کار گذاشتند و سپس اسناد و مدارکی را برای اهداف مختلف به سرقت بردند. این اقدام غیرقانونی با پیدا شدن یک نوار توسط یک مأمور حراست هتل به‌طور تصادفی لو رفت و روزنامه واشنگتن پست از طریق دو تن از روزنامه‌نگاران خود به نام‌های باب وودوارد و کارل برنستین آن را به اطلاع افکار عمومی‌ رساند.

افشای این حادثه به رسوایی نیکسون و استعفای او منجر شد. وودوارد ۲۰ جلد کتاب در حوزه سیاست در آمریکا نوشته است که برخی عناوین آن جزو کتاب‌های پرفروش بوده است. اولین کتاب وی با عنوان “همه مردان رئیس جمهور” درباره ماجرای واترگیت نوشته شده است. دیگر آثار وی درباره جنگ افغانستان، یازده سپتامبر و جنگ خلیج فارس و همچنین سیاست اوباما در عراق و افغانستان بود.

از باب وودوارد دو کتاب نیز درباره دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ منتشر شده است: “ترس، ترامپ در کاخ سفید” و “خشم”. کتاب ترس در کاخ سفید که مورد اشاره رهبر انقلاب قرار گرفته، در ۴۲ فصل نوشته شده است. این کتاب شامل صدها ساعت مصاحبه با برخی اطرافیان و دستیاران ترامپ و تصویر واقعی از درون کاخ سفید است.

برخی راویان حقایق کاخ سفید در این کتاب عبارت‌اند از جان داود عضو سابق تیم حقوقی ترامپ، راب پورتر دبیر سابق ستاد کارکنان دولت، استیو بنن، اچ آر مک‌کستر مشاور سابق امنیت ملی، جان کلی رئیس سابق ستاد کارکنان کاخ سفید، مایکل فلین اولین مشاور امنیت ملی ترامپ، رکس تیلرسون وزیر خارجه سابق و دیگران. مباحث پیرامون کتاب نیز شامل ماجرای دخالت روس‌ها در انتخابات آمریکا، جنگ افغانستان، ممنوعیت مهاجرت، خروج ترامپ از توافق پاریس، عزل و نصب‌های ترامپ، کره شمالی و… است.
وودوارد تلاش داشت برای این کتاب با ترامپ نیز گفت‌وگو کند که وی این مصاحبه را نمی‌پذیرد. اگرچه ترامپ ابتدا ادعا می‌کرد از قرار مصاحبه خبر نداشته، اما لیندزی گراهام گفته بود “وودوارد می‌خواست مصاحبه‌ای انجام دهد. وودوارد به ترامپ اطلاع داد که این کتاب نگاهی سخت به جهان و دولت شما و شخص شما دارد، اما “واقعی” و “دقیق” خواهد بود. بنابراین ترامپ نتیجه گرفت که این کتاب “منفی” ، “بد” و “بسیار نادرست” خواهد بود!

عناوینی که برخی سیاستمداران در این کتاب درباره رئیس‌جمهور آمریکا استفاده می‌کنند، عمق انحطاط در سیاست داخلی‌ امریکا را به نمایش می‌گذارد. رئیس ستاد کاخ سفید جان کلی، در این کتاب از ترامپ به عنوان “احمق” یاد کرده، وزیر دفاع آمریکا معتقد است ترامپ درک “کلاس پنجم یا ششم” را دارد و در مقابل، ترامپ جف سشنز که مدتی دادستان کل بود را “عقب مانده ذهنی” خطاب می‌کرد.

این کتاب همچنین روایت‌های جالبی از تلاش دستیاران ترامپ برای جلوگیری از تصمیمات احمقانه وی دارد و در مقابل نیز برخی جمهوری خواهان او را به سمت تصمیمات احمقانه سوق می‌دادند. شروع کتاب با موضوع دزدی نامه اعلام لغو پیمان تجارت آزاد آمریکا- کره جنوبی به نقل از گری کوهن مشاور عالی اقتصادی ترامپ در کاخ سفید، بیانگر تزلزل، هرج و مرج و بی ثباتی رییس جمهور در اخذ تصمیمات سیاسی و امنیتی است که در بخش‌های مختلف کتاب نیز به آن اشاره شده است.

بخش جذاب‌تر کتاب از زمانی آغاز می‌شود که ترامپ با کسب رأی اکثریت رئیس جمهور ایالات متحده می‌شود، در حالی‌که اصلا چنین انتظاری نداشت. استیو بنن تولیدکننده فیلم‌های سیاسی راست‌گرا دراین باره می‌گوید: «اون هیچ وقت فکر نمی‌کرد ببازه، اما فکر هم نمی‌کرد ببره، بین این دو تا فرق هست. نباید فراموش کنیم: نه آماده‌سازی داشت، نه تیم انتقالی …» (صفحه ۷۹).

در جای جای کتاب به ادبیات سخیف رئیس جمهور آمریکا در قبل نظامیان اشاره شده است. در جایی از این کتاب به نقل از تیلرسون و نحوه حرف زدن ترامپ با فرماندهان نظامی آمده است: “از طرز حرف زدن رئیس‌جمهور با این ژنرال‌ها خوشم نمیاد. حقشون این نیست. نمی‌تونم یه گوشه بشینم و به همچین حرف‌هایی از طرف رئیس جمهور گوش کنم. اون یه احمقه!”.

حتی نزدیک‌‌ترین افراد به ترامپ نیز در این کتاب به شخصیت سخیف رئیس جمهور آمریکا اشاره می‌کنند. در صفحه ۳۲۵ کتاب از قول استیو بنن(مشاور ارشد سابق ترامپ) خطاب به جان اف کلی آمده است: “من این یارو(ترامپ) را می‌شناسم. اگه آدم‌های کاخ سفید شروع به لاپوشانی برای ترامپ نکنن، او به دردسر خواهد افتاد!”

تاثیرپذیری ترامپ از داماد و دخترش هم در کتاب مشهود است و یکی از دلایل اختلاف بنن با ترامپ بر سر ایوانکا دختر بود که نفوذ فوق‌العاده وی بر روی پدرش مورد نفرت و مقاومت سایر کارکنان کاخ سفید قرار گرفته بود.

در این کتاب به وَلَع ترامپ برای توئیت کردن اشاره شده تا جایی که یکی از دستورات مهم ارتش را بدون اطلاع وزیر دفاع توئیت می‌کند درحالی‌که ماتیس وزیر دفاع در تعطیلات متوجه دستور ترامپ می‌شود. هوپ هیکس مدیر ارتباطات استراتژیک کاخ سفید که مورد علاقه ترامپ است و گفته می‌شد که ترامپ از طریق وی به کرونا مبتلا شده بود، به او انتقاد می‌کند که “از لحاظ سیاسی براتون خوب نیست، نمی‌تونین تو توییتر هرچیزی می‌خواین بگین!”

شاید یکی از دقیق‌ترین تعاریف از درون کاخ سفید متعلق به راینس پرایبوس، اولین رئیس ستاد ترامپ باشد که ژوئیه ۲۰۱۷ برکنار شد. او معتقد بود کاخ سفید به مسائل کلیدی چون بهداشت و درمان و اصلاحات مالیاتی نمی‌پردازد و سیاست خارجی نیز نه تنها منسجم نیست، بلکه حتی اغلب متناقض نیز هست. او نتیجه‌گیری می‌کند که کاخ سفید متشکل از یک گروه از رقبا نیست بلکه متشکل از یک گروه از شکارچیان است! “وقتی یک مار و یه موش و یه شاهین و یه خرگوش و یه کوسه و یه فوک رو بندازی تو یه باغ وحش بدون دیوار، اوضاع بهم می‌ریزه و خون به پاشه. این اتفاقیه که میفته.”

پاراگراف آخر کتاب نیز توصیف رئیس جمهور آمریکا از زبان وکیل شخصی او جان داود بود. در متن ترجمه شده کتاب چنین آمده است: “داود نقص غم‌انگیزی را در شخصیت و ریاست جمهوری او دیده بود. در پس همه کش و قوس‌های سیاسی، طفره رفتن‌ها، انکارها، توییت‌ها، پنهان‌کاری‌ها، فریادهای اخبار جعلی و خشم‌ها، ترامپ یک مشکل اساسی داشت که داود به آن آگاه بود اما نمی‌توانست به رئیس‌جمهور بگوید: “شما یک دروغگوی لعنتی هستی!

لینک کوتاه : https://www.mojetoseh.ir/?p=2916

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.