تاریخ : پنج شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۲ 14 ربيع أول 1445 Thursday, 28 September , 2023
3

خودروهای سنگین مشمول استاندارد اجباری هستند

  • کد خبر : 4250
  • ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
خودروهای سنگین مشمول استاندارد اجباری هستند
تقی پور، مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد: سیاست گذار طرح جایگزینی کامیون های فرسوده وزارت راه و شهرسازی است و بقیه ارگان ها و سازمان های دخیل ازجمله سازمان استاندارد، همکاری و مشارکت در این فرآیند را دارند.

نوسازی حمل و نقل جاده ای کشور

تقی پور، مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد: سیاست گذار طرح جایگزینی کامیون های فرسوده وزارت راه و شهرسازی است و بقیه ارگان ها و سازمان های دخیل ازجمله سازمان استاندارد، همکاری و مشارکت در این فرآیند را دارند.

وی تصریح کرد: در واقع تسهیلاتی داده ایم تا قانون نوسازی حمل و نقل جاده ای کشور به سرانجام برسد.

او گفت: مصوبه ۵۵۲۸۴ ت/ ۸۷۶۱۵ تاریخ ۴/۷/۹۷ هیات وزیران  که براساس آئین نامه بند ث ماده ۳۰ قانون احکام دائمی برنامه سوم توسعه به تصویب رسیده بود، در نظر داشت بحث نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور را اجرایی کند.

تقی پور تاکید کرد: برای کالاهای مشمول استاندارد حتما باید سازمان ملی استاندارد اعمال نظر کند و خودروهای سنگین نیز مانند خودروهای سبک، مشمول استاندارد اجباری برای وادرات یا تولید داخل هستند.

چالش تاخیر قطعات و مشکل نقل و انتقالات مالی

او اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد صرفا برای کالاهای نو و استفاده نشده می تواند اعلام نظر کند، چون برای کالاهای مستعمل رفتار مصرف کننده قابل شناسایی نیست.

وی ادامه داد: بنا به هر دلیلی  کشور در بحث خودروهای سنگین تحریم است و به همین دلیل بسیاری از خودروسازان بین المللی که در داخل کشور نمایندگی داشتند، کشور  را ترک کردند.

او اضافه کرد: ما نتوانستیم به میزان مورد نیاز خودروهای سنگین یا خودروهای کشنده با کیفیت مطلوب بین المللی در کشور تولید کنیم، البته  خودروهای چینی تاییدیه نوع از بخش تولید داخل گرفته، در حال تولید هستند.

مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد با بیان اینکه تعداد تولید کمتر از نیاز است و عرضه با تقاضا همسویی و هم ترازی ندارد، افزود: دولت تصمیم گرفت برای جبران، خودروهای تا ۳ سال کارکرد، را از خودروهای تولیدی کشورهای اتحادیه اروپا، ژاپن و کره تامین کند.

حمل و نقل بر دوش راننده است

تقی پور تصریح کرد: با این کار تحریم ها دور زده شد، خودرو به صورت کامل وارد و قیمت تمام شده خودرو نیز برای قشر مصرف کننده این خودروها که اغلب فعالان و رانندگانی هستند که توانمندی مالی کمتری دارند، به صرفه تر است.

او افزود: در کشور ما مانند کشورهای اروپایی شرکت های حمل و نقلی قوی و بزرگ  نداشته و خودرو تحت مالکیت شرکت ها نیست.

به طور کلی حمل و نقل بر دوش راننده است و راننده مالکیت خودرو را دارد و این خودروها با قیمت معقولانه تری به دست بهره بردار یعنی راننده می رسد.

وی اظهار داشت: استاندارد ملی در ایران برای خودروها استاندارد ۶۹۲۴ است که مطابق آخرین اصلاحیه استاندارد اروپا EC/2007/46 است و در خودروهای سواری و تجاری نیز برقرار است.

به گفته مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد دو راهکار وجود دارد که این خودروها بتوانند تایید نوع از سازمان ملی استاندارد برای واردات دریافت کنند.

وی بیان کرد: در روش اول باید مستندات و مدارک خودرو از تولیدکننده مادر که با استاندارد اروپا انطباق داشته باشد ارائه شود .

گواهی صحت و سلامت خودرو/نوسازی حمل و نقل

او ادامه داد: شرکت های تولیدکننده که نمایندگی رسمی از خودروساز بین المللی داشته باشند، باید بتوانند اطلاعات فنی را کامل ارائه دهند تا ما انطباق را با استاندارد انجام بدهیم.

تقی پور گفت: با روش دوم خودروهایی به صورت چند سال کارکرد وارد شوند، خودروهایی هستند که در کشورهای اتحادیه اروپا قابلیت تردد و تایید نوع کلی دارند، تایید نوع کلی که مخفف آن WVPA و پلاک شناسایی روی خودرو نصب شده است.

او افزود: ما اعلام کردیم باید تایید نوع کلی یا پلاک شناسایی روی بدنه خودرو وجود داشته و گواهی صحت و سلامت خودرو به همراه مشخصات اصلی خودرو هنگام واردات طی سربرگی به ما داده شود.

مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد تصریح کرد: شرکت های بازرسی به نمایندگی از سازمان استاندارد بررسی ها را انجام می دهند.

خودرو تعمیر اساسی نداشته یا کیلومترش دستکاری نشده باشد

وی افزود: اگر خودرو تعمیر اساسی شده باشد؛ مثلا اگر کابین، بلوک سیلندر، گیربکس یا موتور تعویض شده یا شماره و کاراکترهای روی شاسی تعویض یا مخدوش شده یا شاسی تعویض شده باشد، تاییدیه نمی گیرد.

تقی پور گفت: خودروهایی که به شکل چند سال کارکرد وارد می شوند، نباید معیوب یا تصادفات شدید داشته و مدارک شناسایی مخدوش داشته باشند.

به گفته او بخشی از اطلاعات فنی توسط برخی از نمایندگی های آن خودروها در ایران مثلا اسکانیا، رنو، بنز، داف که قبل از تحریم نمایندگی داشتند، با توجه به ابزار ها و دسترسی هایی که برای خدمات پس از فروش دارند، خودروها را تحت پوشش قرار می دهند.

مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد تاکید داشت: نمایندگی ها دیاگ می زنند و براساس پارامترهایی که دارند به ما اعلام می کنند خودرو تعمیر اساسی نداشته یا کیلومترش دستکاری نشده، شاسی عوض نشده و از این دست مسائل که صحه گذاری می کنند .

او افزود: با توجه به وین نامبر خودرو دسترسی به سایت مادر وجود دارد، اگر تعمیرات اساسی انجام شده باشد، ثبت می شود و می توان اطلاعات را به دست آورد، چون در اتحادیه اروپا خودروها در نمایندگی های رسمی خدمات می گیرند.

خودرو باید آماده بهره برداری کامل باشد/نوسازی حمل و نقل

تقی پور ادامه داد: بازرسان شرکت های بازرسی که از ما تاییدیه فعالیت دارند، این خودروها را بررسی کرده و با توجه به لیستی که دارند مطابقت یا عدم مطابقت را اعلام می کنند مثلا شیشه یا چراغ مخدوش یا شکسته، لاستیک به صورت روکش  نباشد.

وی تصریح کرد: برخی از خودروها عیوبی دارند. متاسفانه برخی از وارد کنندگان به خاطر سود بیشتر؛ لاستیک های روکش دار را جایگزین لاستیک های اصلی کرده یا چراغ های اصلی را با چراغ های شکسته یا غیراصلی تعویض می کنند.

او گفت: برای اینکه مصرف کننده نهایی از سلامت کامل خودرو اطمینان داشته و بداند قطعات اصلی روی آن نصب شده شرکت های بازرسی از طرف ما بررسی و اعلام وضعیت می کنند.

به گفته تقی پور خودرو باید آماده بهره برداری کامل باشد و فاقد زنگ زدگی و مشکل حاد تصادف باشد و تمام مسئولیت های آن به عهده واردکننده است که اگر عیب و ایرادی داشت بتواند خدمات پس از فروش را متقبل شود.

مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد بیان کرد: واردکننده با شرکت هایی که به نمایندگی از شرکت های اروپایی در ایران فعال بودند، قرارداد می بندد تا خدمات پس از فروش را از توانمندی نمایندگان رسمی دریافت کند.

پروسه ثبت سفارش و تایید آن به عهده سازمان راهداری است

او اظهار داشت: در پروسه طرح جایگزینی کامیون های فرسوده، وزارت راه و شهرسازی با سازمان مکاتبه کرده، متقاضیان را معرفی می کند؛ پس از بررسی هایی که ما انجام دادیم پاسخ  و نتیجه نهایی را به سازمان راهداری منعکس می کنیم.

وی تاکید کرد: پروسه ثبت سفارش و تایید آن به عهده سازمان راهداری است و سازمان راهداری به سازمان استاندارد ارجاع کار می کند.

او تاکید کرد: هرچقدر بتوانیم خودروهای تجاری نو تولید داخل داشته باشیم یا به صورت کارکرد تا ۳ سال که منطقی به نظر می رسد وارد کنیم، سطح اشتغال بالا می رود و بحث لجستیک کالاهای وارداتی و صادراتی در کشور بهبود می بخشد.

ضریب نفوذ و پایداری کالاهای ایرانی در بازارهای هدف

به گفته تقی پور اگر بتوانیم سایر بخش های حمل و نقل مانند ریلی یا هوایی را افزایش دهیم، سرعت نقل و انتقال بالا رفته، قیمت تمام شده کاهش می یابد.

وی افزود: اگر در صادرات نیز  بسترهای حمل و نقل بالا رود، ضریب نفوذ و پایداری کالاهای ایرانی در بازارهای هدف فراهم خواهد شد. برخی از خودروهای داخل کشور خودروهایی فرسوده هستند و برای ترانزیت کالا حق تردد در برخی کشورها را ندارند.

مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد در پایان گفت: اگر بتوانیم به شیوه های نو و واردات خودروهای تجاری مستعمل را نوسازی کنیم، می توانیم در بخش ترانزیت کالا هم حضور موثری داشته باشیم.

لینک کوتاه : https://www.mojetoseh.ir/?p=4250

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.